South Dakota State University 
Little International 

"Green Chips, Gold Standards"

Little International Staff 2017

94th Little International Full Staff
94th Executive Committee
(pictured from left to right)
Front Row: Sarah Lynd (Secretary), Dalen Zuidema (Manager), Kendrah Schafer (Assistant Manager), Devin Jacobs (Treasurer)
Second Row: Anne Gathje, Kassandra Niska, Selena Yakabe, Carly Fritz, Alison Durheim
Back Row: Lisa Smith, Brianna Buseman, Andrew Berg, Tony Munsterteiger, Sam Johnson
Not Pictured: Danielle Evers
 
Staff Member
 Hometown
Position
Kendrah Schafer
Goodhue, MN
 Manager
Tristin Fliehe
Tulare, SD
 Assistant Manager
Brianna Buseman
Canisota, SD
Secretary 
Madison Schafer
Goodhue, MN
Assistant Secretary
Lisa Smith
Kimball, SD
Treasurer
Tye Harris
Plankinton, SD
Assistant Treasurer
Cameron Goodrich
Rapid City, SD
Executive Committee
Andrew Berg
Pipestone, MN
Executive Committee
Ashley Reiner
Hutchinson, MN
Executive Committee
Lydia Hite
Gracey, KY
Executive Committee
Andrea Schubloom
De Smet, SD
Executive Committee
Sam Johnson
Glenville, MN
Executive Committee
Alison Durheim 
Saint James, MN
Executive Committee
Jonathan Linke
Woonsocket, SD
Executive Committee
Sienna Kampsen
New London, MN
Executive Committee
Peyton Dejong
Philip, SD
Executive Committee
Madelyn Regier
Mountain Lake, MN
I Lead Superintendent 
Brianna Baker
Cleveland, MN
Assistant I Lead Superindendent
Joshua Brown 
Peterson, MN
Livestock Coordinator
Jake Post
Chandler, MN
Livestock Coordinator
Caleb Wobig
Salem, SD
Livestock Transport Coordinator 
Luke Orr
Elkader, IA
Livestock Transport Coordinator
Colin Geppert
Kimball, SD
Beef Superintendent
Halle Walsh
DeGraff, MN
Assistant Beef Superintendent
Justin Ringkob
Lake City, SD
Assistant Beef Superintendent
Scott Lanoue
Tracy, MN
Swine Superintendent 
Grace Lommen
Fall River Mills, CA
Assistant Swine Superintendent 
Jacob Sievers
Wolsey, SD
Assistant Swine Superintendent
Braedon Hinker
Huron, SD
Sheep Superintendent
Brandon Berg
Pewaukee, WI
Assistant Sheep Superintendent 
Sierra Fastert
Rock Rapids, IA
Assistant Sheep Superintendent
Broc Mauch
Yankton, SD
Horse Superintendent
Hayley Kastrup
Blair, NE
Assistant Horse Superintendent 
Katie Hodge
Slater, IA
Assistant Horse Superintendent 
Natasha Bettin
Lake View, IA
Dairy Superintendent 
Caleb Blaisdell
Starbuck, MN
Assistant Dairy Superintendent 
Brooke Engstrom
Renville, MN
Assistant Dairy Superintendent
Caitlin Oeltjenbruns
Mountain Lake, MN
Goat Superintendent
Leah Polejewski
Canby, MN
Assistant Goat Superintendent 
Will Knudson
Florence, SD
Assistant Goat Superintendent
Katelyn Siltanen
Barnum, MN
Lamb Lead Superintendent
Mary Sarah Sauber
Motley, MN
Assistant Lamb Lead Superintendent
Laura Hauser
Raymond, MN
Judging Coordinator
Bridget Baker
Cleveland, MN
Assistant Judging Coordinator
Jessaca Zuidema
Roseland, MN
Assistant Judging Coordinator
Amy Beckstrand 
Waldorf, MN
Livestock Judging Superintendent
Shanae Erickson
Sioux Center, IA
Assistant Livestock Judging Superintendent
Raela Hines
Granada, MN
Horse Judging Superintendent
Josie Byers
Spirit Lake, IA
Assistant Horse Judging Superintendent
Kennedy Deuschle
Fulda, MN
Assistant Horse Judging Superintendent
Megan Knutson
Webster, SD
Dairy Judging Superintendent
Dennisen Nelson
Lonsdale, MN
Assistant Dairy Judging Superintendent
Kyle Tews
Hutchinson, MN
Assistant Dairy Judging Superintendent
Jeanette Klein
White, SD
Dairy Foods Judging Superintendent
Alex Toupal
Kimball, SD
Assistant  Dairy Foods Judging Superintendent 
Hattie Cramer
Camp Crook, SD
Dairy Products Superintendent
Anna Sells
Granville, IA
Assistant Dairy Products Superintendent
Luke Weber
Arlington, SD
Equipment Superintendent
Shane Mueller
Garretson, SD
Equipment Superintendent
Eric Hokanson
Cannon Falls, MN
Equipment Superintendent
Nick Voichanhoske
North Sioux City, SD
Assistant Equipment Superintendent
Collin VanderWal
Volga, SD
Assistant Equipment Superintendent
Eli Custer
Lake City, MN
Assistant Equipment Superintendent
Andrew Roth
Parkston, SD
Assistant Equipment Superintendent
Chase Olson
Dawson, MN
Assistant Equipment Superintendent
Justin Brown
Rapid City, SD
Assistant Equipment Superintendent
Reed Feller
Blunt, SD
Assistant Equipment Superintendent
Nathan Powell
Chamberlain, SD
Assistant Equipment Superintendent
Breanne Gober
Orange City, IA
Ag Product Sales Supperintendent 
Baylee Blake
Rockham, SD
Assistant Ag Product Sales Superintendent
Jordanne Howe
Redfield, SD
Agronomy Superintendent
Carter VanderWal
Bruce, SD
Assistant Agronomy Superintendent
Brendan Roth
Redfield, SD
Farm Business Management Superintendent 
Alison Knutson
Viborg, SD
Assistant Farm Business Management Superintendent 
Bethany DeBoer
Archer, IA
Floriculture Superintendent 
Keith Lent
Waverly, MN
Assistant Floriculture Superintendent
Caleb Dinse
New Ulm, MN
Machinery Sales Superintendent 
Cody Rausch
Rapid City, SD
Assistant Machinery Sales Superintendent
Clay Newton
Echo, MN
Meats Judging Superintendent
Kathryn Haeska
Lake City, MN
Assistant Meats Judging Superintendent 
Molly Kroeger
Lennox, SD
Assistant Meats Judging Superintendent 
Mallory Carlson
Murdock, MN
Meat Products Superintendent 
Josh Homann
Pipestone, MN
Assistant Meat Products Superintendent 
Meagan Jensen
Viborg, SD
Range Superintendent
Samantha McInerney
Elk Point, SD
  Assistant Range Superintendent
Kyla Dendinger
Crofton, NE
Assistant Range Superintendent
Kasey Schmidt
Milbank, SD
Natural Resources Superintendent
Macey Jo Murren
Brandon, SD
Assistant Natural Resources Superintendent
Dusty Dykstra
Parker, SD
Nursery/Landscape Superintendent
Autumn Haan
Lennox, SD
Assistant Nursery/Landscape Superintendent
Logan Ellingson
Stratford, SD
Wool Judging Superintendent
Tyler Myers
Rushsylvania, OH
Assistant Wool Judging Superintendent
Breanna Vogel
Winona, MN
Advocacy Superintendent
Kayla Kutzke
Lake, Lillian, MN
Advocacy Superintendent
Kennedy Larson
Rothsay, MN
Assistant Advocacy Superintendent
Penny Speich
Beresford, SD
Assistant Advocacy Superintendent
Michaela Simcoe
Elk River, MN
Awards Superintendent
Hannah Groth
Columbus, NE
Awards Superintendent
John Morrison
Belle Plaine, MN
Assistant Awards Superintendent 
Vanessa Shlenner 
Wood Lake, MN
Booth and Banquet Superintendent 
Brittany Guenther
Crofton, NE
Booth and Banquet Superintendent 
Janie Fritz
Sturgis, SD
Assistant Booth and Banquet Superintendent 
Brooke Opdahl
Hazel, SD
Assistant Booth and Banquet Superintendent
Corey Berscheit
Becker, MN
Assistant Booth and Banquet Superintendent 
Joanna Moser
Morris, MN
Assistant Booth and Banquet Superintendent 
Hannah Bolduan
Caledonia, MN
Catalog Superintendent
Abby Hopp
Chatfield, MN
Catalog Superintendent
Abby Schreier
Brainerd, MN
Assistant Catalog Superintendent
Alison Krieger
Kerkhoven, MN
Assistant Catalog Superintendent
Jaclynn Knutson
Viborg, SD
Assistant Catalog Superintendent
Amanda Bauman
Kerkhoven, MN
Assistant Catalog Superintendent
Rebekka Paskewitz
Staples, MN
Media and Website Superintendent 
Laura Stiles
Lakeville, MN
Assistant Media and Website Superintendent 
Kaycee Walter
Tyndall, SD
Dance Superintendent
Alanna Ivers
Thompson, ND
Assistant Dance Superintendent
Courtney Eibs
Henderson, MN
Assistant Dance Superintendent
Kirsten Barott
Glencoe, MN
Fundraising Superintendent
Matthew Bogue
Beresford, SD
Fundraising Superintendent
Caitlyn Becker
Flasher, ND
Assistant Fundraising Superintendent
Regan Davis
Balaton, MN
Assistant Fundraising Superintendent
Kelsey Geraets
Humboldt, SD
Historian Superintendent
Emma Spors
New London, MN
Assistant Historian Superintendent
Ashley Nye
Belle Plaine, MN
Mailings and Addresses Superintendent
Samantha Schrag
Marion, SD
Assistant Mailings and Addresses Superintendent
Kylee Kohls
Litchfield, MN
Assistant Mailings and Addresses Superintendent
Lindsey Wolles
Dell Rapids, SD
Photography Superintendent
Jasmine Piepho
Owatonna, MN
Photography Superintendent
Gracie Nelson
McCook Lake, SD
Assistant Photography Superintendent
Clara Moeller
Kimball, SD
Assistant Photography Superintendent
Kaelyn Platz
Comfrey, MN
Scoring and Tabulations Superintendent
Krista Harringa
Brandt, SD
Scoring and Tabulations Superintendent
Hallie Tolzin
DeSmet, SD
Assistant Scoring and Tabulations Superintendent
Bobby Reifenrath
Wynot, NE
Assistant Scoring and Tabulations Superintendent
Morgan Ackerman
Sac City, IA
Assistant Scoring and Tabulations Superintendent
Morgan Grunzke
Alden, MN
Silent Auction Superintendent 
Haley Turany
New Richmond, WI
Silent Auction Superintendent
Krista Fuoss
Armour, SD
Assistant Silent Auction Superintendent
Mckenzie Bierman
Aberdeen, SD
Assistant Silent Auction Superintendent
Brigit Lozinski
Taunton, MN
Alumni Relations Superintendent
Jacob Kaiser
Fordyce, NE
Alumni Relations Superintendent
Brittany Haberman
Menno, SD
Advertising and Publicity Superintendent
Emily Keiser
Gothenburg, NE
Advertising and Publicity Superintendent
Megan Muller
Allen, NE
Assistant Advertising and Publicity Superintendent
Addison Magill
Verona, ND
Assistant Advertising and Publicity Superintendent
Laura Tow
Fairmont, MN
Antique Tractor Superintendent
Nicholas Pieper
Clara City, MN
Assistant Antique Tractor Superintendent
 Erin Grubbels
Laurel, NE
Auctioneer Superindendent
 Jacob Hanson
College Station, TX
Assistant Auctioneer Superindendent
Leah Bunkers
Granville, IA
BBQ Superintendent
 Hannah Lage
Postville, IA
Assistant BBQ Superintendent