South Dakota State University 
Little International 

"Green Chips, Gold Standards"

95th Little I Schedule of Events

Monday March 19th 

7:00pm Dairy Exhibitors Trailer Rides

8:00pm Beef Exhibitors Trailer Rides 

9:00pm Dodgeball Tournament


Tuesday March 20th

8:00 pm Ag Olympics 


Wednesday March 21st 

9:00pm-1:00am Dance in the Chips


Thursday March 22nd

DRY RUN SCHEDULE 

5:00pm Full Staff Meeting 

6:00pm ALL EXHIBITOR Meeting 

6:20pm Sheep Exhibitors in the Ring

6:40pm Beef Exhibitors in the Ring 

7:00pm Horse Exhibitors in the Ring 

7:20pm Goat Exhibitors in the Ring 

7:40pm Dairy Exhibitors in the Ring 

8:oopm Swine Exhibitors in the Ring 


Friday March 23rd 

7:30am 3 Year Old Horse Fitting, Prelims
8:00am Aged Horse Fitting, Prelims
8:30am Experienced Sheep Fitting, Prelims
9:00am Unit tour leaves from AS.
9:00am Novice Sheep Fitting, Prelims
9:00am Machinery Sales
9:00am Natural Resources I
9:00am Range Plant ID

9:30am Horse Judging
9:30am Dairy Foods Judging I
9:45 am First Speaker/Unit Tour returns to AS
10:00am Unit tour leaves from AS.
10:00am Agronomy Judging I
10:30am Floriculture Judging I
10:30am Meats Judging I
10:30am Dairy Foods Judging II
11:00am Unit tour leaves from AS.
11:00am Dairy Cattle Judging 
11:30am Floriculture II
NOON Unit tour leaves from AS.
NOON Nursery & Landscape Judging 
NOON Natural Resources II
NOON Agronomy Judging II

NOON Farm Business Management

12:30pm Floriculture Judging III
12:30pm Meats Judging II
1:00pm Unit tour leaves from AS.
1:00pm General Livestock Judging Contest 
2:00pm Unit tour leaves from AS.

2:30pm Wool Judging
3:00pm Experienced Dairy Fitting, Prelims
3:25pm Novice Dairy Fitting, Prelims

5:00pm Opening Ceremonies
5:15pm Heifer Fitting, Finals
5:35pm Bull Fitting, Finals
6:00pm Experienced Sheep Fitting Finals
6:20pm  3 Year Old Horse Fitting, Finals
6:35pm  Aged Horse Fitting, Finals
6:50pm Lamb Lead, Prelims
7:15pm Novice Goat Fitting, Finals

7:35pm Experienced Goat Fitting, Finals
7:55pm Novice Dairy Fitting, Finals
8:15pm Dairy Fitting, Finals
8:45pm Experienced Swine Showmanship, Prelims
9:10pm Novice Showmanship, Prelims

Saturday March 24th 
7:30am 3 Year Old Horse Showmanship, Prelims
8:00am Aged Horse Showmanship, Prelims
8:30am Ag Product Sales
9:00am Experienced Sheep Showmanship, Prelims
9:30am Novice Sheep Showmanship, Finals
10:00am Experienced Beef Showmanship 1, Prelims
10:30am Experienced Beef Showmanship 2, Prelims
11:00am Novice Beef Showmanship, Finals

11:30am Experienced Goat Showmanship, Prelims
NOON Novice Goat Showmanship, Finals

12:30pm Judges Luncheon
1:30pm Experienced Swine Showmanship, Prelims
2:00pm Novice Swine Showmanship, Finals
2:30pm Experienced Dairy Showmanship, Prelims
3:00pm Novice Dairy Showmanship, Finals

3:00-5:00 pm BREAK

    3:00-4:30pm Alumni Social - AS Lobby

    3:30pm iLead

5:00pm Opening Ceremonies
5:15pm Beef Showmanship Finals
5:35pm Sheep Showmanship, Finals
5:55pm Auctioneering Contest - Award Meat Products, Dairy Products & BBQ contest winners
6:10pm Horse Showmanship, Finals
6:30pm Goat Showmanship, Finals
6:35pm Trailers Leave the Dairy Unit
6:50pm Dairy Showmanship, Finals

7:05pm President Dunn Welcome

7:15pm Lamb Lead, Finals
7:35pm Swine Showmanship, Finals
7:55pm Club of the Year, Teacher of the Year & Ag/Bio Advocate Announcement

8:00pm Honored Agriculturalist Recognition
8:10pm Round Robin
8:50pm Staff Recognition
8:55pm Awards

9:00pm Doors Open: Two Hicks and a Chick
9:00pm-1:00am Two Hick and a Chick on stage


Sunday March  25th

9:00am Exhibitor Clean Up

NOON All Meet up at Arena for Pizza