South Dakota State University 
Little International 

"Green Chips, Gold Standards"

94th Little International

Friday March 31st 

7:30am 3 Year Old Horse Fitting, Prelims
8:00am Aged Horse Fitting, Prelims
8:30am Experienced Sheep Fitting, Prelims
9:00am Unit tour leaves from AS.
9:00am Novice Sheep Fitting, Prelims
9:00am Machinery Sales
9:00am Natural Resources I
9:00am Range Plant ID
9:30am Horse Judging
9:30am Dairy Products I
9:45 am First Speaker/Unit Tour returns to AS
10:00am Unit tour leaves from AS.
10:00am Crops Judging I
10:30am Floriculture I
10:30am Meats Evaluation I
10:30am Dairy Products Judging II
10:30am Get Dairy Cattle from Unit [2 trailers]
11:00am Unit tour leaves from AS.
11:00am Dairy Cattle Judging Begins
11:30am Block & Bridle Quiz Bowl
11:30am Floriculture II
NOON Unit tour leaves from AS.
NOON Nursery Landscape
NOON Natural Resources II
NOON Crops Judging I

12:30pm Floriculture III
12:30pm Meats Evaluation II
12:30pm Get Beef from Unit [2 trailers]
1:00pm Unit tour leaves from AS.
1:00pm Livestock Judging Contest (Cattle MUST be 1st)
2:00pm Unit tour leaves from AS.
2:00pm Farm Business Management 

2:30pm Wool Judging
2:40pm All Trailers at Dairy Unit
3:00pm Experienced Dairy Fitting, Prelims
3:25pm Novice Dairy, Prelims
3:50 Dairy Headed Back to Unit
   Load Goats → to Arena

4:50pm Trailers leave CCU
5:00pm Opening Ceremonies
5:15pm Heifer Fitting, Finals
5:35pm Bull Fitting, Finals
6:00pm Sheep Fitting Finals
6:20pm  3 Year Old Horse Fitting, Finals
6:35pm   Aged Horse Fitting, Finals
6:50pm Lamb Lead, Prelims
7:15pm Goat Fitting, Finals
7:20pm Trailers Leave the Dairy Unit
7:35pm Novice Dairy Fitting, Finals
7:55pm Dairy Fitting, Finals
8:25pm Experienced Swine Showmanship, Prelims
8:50pm Novice Showmanship, Prelims

Saturday April 1st 
8:00am 3 Year Old Horse Showmanship, Prelims
8:30am Aged Horse Showmanship 1, Prelims
9:00am Ag Product Sales
9:30am Experienced Sheep Showmanship, Prelims
10:00am Novice Sheep Showmanship, Finals
10:15am Trailers Leave the CCU
10:30am Experienced Beef Showmanship 1, Prelims
11:00am Experienced Beef Showmanship 2, Prelims
11:30am Novice Beef Showmanship, Finals
NOON Judges Luncheon
1:00pm Experienced Swine Showmanship, Prelims
1:30pm Novice Swine Showmanship, Finals
1:45pm Trailers Leave the Dairy Unit
2:00pm Dairy Showmanship, Prelims
2:30pm Novice Dairy Showmanship, Finals

3:00-5:00 pm BREAK

4:50pm Trailers Leave the CCU
5:00pm Opening Ceremonies
5:15pm Beef Showmanship Finals
5:35pm Sheep Showmanship, Finals
5:55pm Auctioneering Contest [Ice Cream & Meat]
6:05pm Horse Person of the Year
6:10pm Horse Showmanship, Finals
6:30pm Goat Showmanship, Finals
6:35pm Trailers Leave the Dairy Unit
6:50pm Dairy Showmanship, Finals
7:15pm Swine Showmanship, Finals
7:35pm Club of the Year, Teacher of the Year & Ag/Bio Advocate Announcement
7:45pm Round Robin
8:15pm Honored Agriculturist Recognition
8:25pm Staff Recognition
8:35pm Awards